Наукова діяльність

Євросем стоїть на варті високих врожаїв!

Наразі ми розпочинаємо масштабну кампанію боротьби з соняшниковим вовчком, який впевнено крокує з Півдня України в східні регіони та далі на Північ. В залежності від поширення на полі втрати врожаю можуть скласти від 10 до 90%.  

Постійний мутаційний процес сприяє тому, що кожні декілька років з’являються нові раси вовчка. Через це науково-польові дослідження нових рас вовчка і селекція стійких гібридів соняшника триває постійно. Окрім того, вовчок соняшниковий має колосальну продуктивність насіння – до 500 000 насінин на рослину. Надзвичайно дрібне насіння швидко поширюється вітром, сільськогосподарськими знаряддями і машинами. Насіння вовчка довгий час зберігає схожість в грунті (до 20 років) і не проростає, доки не “відчуває” поряд кореневі виділення рослини-господаря.

Проблема вовчка соняшникового на посівах соняшника актуальна не лише в Україні. Глобальні наукові дослідження проводять вчені Європи, Азії, Китаю та інших країн.

В зв’язку з цим, 2-4 липня 2018 року відбувся 4 міжнародний симпозіум по Orobanche cumana (Бухарест, Румунія). Він був організований Інститутом сільськогосподарських досліджень та розвитку (ARDI) Фундуля, Університетом агрономічних наук і ветеринарної медицини в Бухаресті, та Міжнародною Асоціацією Соняшнику (ISA). В ньому взяли участь 200 вчених з 20 країн (в т.ч. Азії і Китаю). На ньому були визначені головні проблеми у питанні боротьби з вовчком:  ідентифікація нових рас, визначення ліній диференціації нових рас та лінії донорів стійкості. Основне завдання – зібрати якомога більше матеріалу про проблему вовчка та об’єднати зусилля у боротьбі з головною загрозою промислового виробництва соняшнику.

Консорціум був очолений Французьким національним інститутом селекційних досліджень (INRA) та Інститутом з Кордоби. Ключову роль в проведенні консорціуму відіграв Інститут Рільництва та овочівництва (Нові Сад, Сербія).

Компанія Євросем і Поле Знань не стоїть осторонь проблем вирощування соняшнику у всьому світі і Україні. Тримаючи руку на пульсі, ми усвідомлюємо економічну шкоду, що завдає рослина-паразит вовчок соняшниковий, і інвестуємо в наукові дослідження створення стійких гібридів і високоінноваційних гербіцидних препаратів.

20 вересня між компанією Євросем, NS Seme та аграрною платформою Поле Знань було укладено меморандум про співпрацю в сфері дослідження вовчка.

Основним вектором стала ідентифікація нових рас вовчка в Україні та знаходження шляхів і методів боротьби з ним.

Поле Знань займається випробуванням генетичного матеріалу стійкого до місцевих рас вовчка на 5 дослідних полігонах, де вирощується 300 донорів стійкості. Науковці-агрономи Поля Знань проводять лабораторні та тепличні дослідження рослин-пасток, стимуляторів пророщування та маркерів стійкості.

Щороку до нас звертається ряд фермерів, на полях яких був виявлений вовчок. Вони надають нам піддослідні ділянки, щоб знайти шляхи і напрямки боротьби з цим паразитом.

Якщо у Вас на полі поширений вовчок соняшниковий, то залиште Ваші дані в анкеті. Науковці використають невелику частину поля як піддослідну ділянку для виявлення ефективних методів боротьби з вовчком.