Урожайність 39 ц/га – Аркона вражає своїми показниками

Про господарство. Один з найвищих показників урожайності гібрида нової генерації компанії Євросем Аркона у 2020 році зафіксовано на Рівненщині. В дуже не простих умовах минулого сезону на полі науково-дослідної платформи компанії «Захід Агропром», неподалік села Антонівка було отримано 3,9 т/га при базисі 7%.

Про гібрид. Аркона гібрид із періодом вегетації 105-108 днів, який призначений для виробництва за класичною технологією. Гібрид адаптований до несприятливих погодних умов, зокрема посухи, а також до умов ранньої сівби чи у полях, де виникає необхідність пересіву. Аркона має інтенсивний стартовий ріст і розвиток, завдяки чому сходи з’являються досить швидко. Як виявилось, у 2020 році, посіви цього соняшника добре витримали коливання температури у широких діапазонах. Рослини цього гібриду добре витримують загущеність і мають високу стійкість до збудників несправжньої борошнистої роси, септоріозу, білої гнилі, а також до фомозу та фомопсису. До 2020 року стало відомо, що гібриду притаманна зона помірного та різкого континентального і сухого клімату, а не зона півнденного сходу та заходу України. Однією із умов вирощування є те, що строки сівби для Аркона не повинні бути дуже пізніми.

Про погодні умови.

За період від сівби до збирання урожаю надійшло 503,7 мм опадів у вигляді дощу та одного граду. Середньомісячна температура у квітні +8,4°С, у травні +11,8 °С, що нижче ніж у 2019, де значення температур були відповідно +10 °С та +15,1 °С. З цих даних зрозуміло, що умови для початкового росту і розвитку для соняшника були прохолоднішими у 2020 році ніж у минулому. Грунт поля – дерново-підзолитистий та переважно глинисто-піщаний. Для цієї зони такі грунти швидко прогріваються і також, швидко охолоджуються. При цьому такий тип грунту досить складний для культурних рослин, оскільки при значному надходженні опадів вони запливають, майже не пропускають вологу у нижні шари грунту, а також швидко ущільняються через що для рослин погіршується надходження кисню.

Підготовка ґрунту та сівба.

Попередником для соняшника була кукурудза на зерно. Після збирання попередника виконувалось лущення стерні та глибоке рихлення грунту на глибину 30 см. Навесні перед культивацією вносили аміачну селітру 150 кг/га. Культивацію виконували на глибину 4-5 см. Одразу після цього розпочинали сівбу.

Про сівбу. Сівбу соняшника розпочали 27 квітня, на той час температурний режим повністю відповідав умовам. Сівбу здійснювали сівалкою Challenger 9824 із потужною масивною рамою на 24 ряди при ширині міжрядь 70 см. Густота на момент посіву становила біля 72 000 схожих насінин/га. При сівбі вносились добрива Polifoska 6:20:30 у нормі 100 кг/га під рядок.

Про догляд за посівом. Після сівби одразу поле накривали грунтовим гербіцидом із діючою речовиною пропізохлор та тербутилазину нормі 3,0 л/га. Проявів фітотоксичного впливу на посівах не спостерігалось. Післясходовий гербіцид не вносився. Важливого значення в умовах Рівненщини відіграють підживлення. При цьому у фазі 6-8 листків (ВВСН 16-18) вносився препарат Уніфлор Бор 1,0 л/га, також фунгіцид із д.р. карбендазим та інсектицид а пізніше у фазу цвітіння (ВВСН 63) вносився монокальцій фосфат 2 кг/га.

Цвітіння та налив. Попри підвищену загущеність (72 000 рослин/га) посіви мали незначну розлогість рядів. Цвітіння гібридів відмічалось на при кінці липня і закінчилось у першій декаді серпня. На 19 серпня відмічено, що діаметр кошика гібриду Аркона становив в середньому 21-24 см.

Про збирання. Збирання урожаю відбулось 22 жовтня. Збір виконувався комбайном John Deere 9760 STS. Вологість насіння в бункері коливалась від 14,5 до 16%, у кінцевому перерахунку на збір із площі урожайність гібрида становила 3,9 т/га при базисі 7%. Олійність гібрида 46,0%.