Кукурудза належить до найпоширеніших сільськогосподарських культур світового землеробства і для України в останні роки стала стратегічною культурою, яку вирощують практично у всіх регіонах, незалежно від кліматичних умов та розмірів господарств. Тенденція збільшення популярності культури залишиться ще на багато років, бо за прогнозами аналітиків – протягом наступних десяти років світове споживання збільшиться понад 25%. Це, передусім, культура з високим рівнем продуктивності та економічної привабливості. У фермера, незалежно від його земельного фонду та фінансової потужності, постійно виникає питання де знайти той самий універсальний гібрид, вирощування якого у будь які погодні умови, на різних фонах живлення було би економічно привабливим. Звичайно у світі нічого універсального немає і у рослинному царстві тим паче. Якщо гібрид або сорт високопродуктивний, то стійкість до різноманітних стресів або якість у нього, як правило, страждає, якщо висока стійкість до стресів – то не сподівайся на надвисокий урожай. Але серед всього різноманіття знаходяться унікальні генотипи, що ламають систему – один з них є середньоранній гібрид Меган з ФАО 250 від компанії «Евросем».

Агрономи, обираючи новий гібрид, дивляться насамперед на урожайність. Але у наш складний час, коли ціна на енергоносії стрімко підвищується, а у пік сезону може у декілька раз стрибнути, питання енергоощадності вирощування будь якої культури стає на один рівень із урожайністю, а інколи може і перевищувати. Для кукурудзи питання вологовіддачі та збиральної вологості одне з найбільш болючих, коли сушка вологого зерна може коштувати більше половини всіх затрат на вирощування гібрида. Якщо потенціал урожайності гібрида дуже високий, але вологовіддача «кульгає», на великі прибутки розраховувати не доводиться. Частіше за все менш урожайний гібрид, але з низькою збиральною вологістю зерна наддасть більше прибутку.

Немаловажне значення має стійкість гібрида до збудників хвороб, бо вирощування кукурудзи у монокультурі стає все частішим у фермерів багатьох регіонів. А це перш за все призводить до накопичення збудників хвороб та шкідників. Як знайти той самий універсальний гібрид? – тільки випробовуючи гібриди на полі, щоб на власні очі побачити їхні переваги, можливі недоліки та основні властивості. Немаловажне значення у цьому процесі мають фермери-сусіди – хтось буде спостерігати і радіти добрим результатам, потім у себе висіватиме той самий гібрид, інші – посміхатись різноманітним недолікам, або заздрити успіху.

Для українського фермера сезони 2020 і 2021 років були вкрай складними, суперечливими і випробувальними на міцність та професіоналізм. Якщо 2020 рік був випробувальним на посухостійкість, коли у більшості регіонів спостерігалася неймовірна посуха, то 2021 – прохолодною весною, надмірною кількістю опадів у першій половині і спекою та посухами у другий половині літа, пізніми строками дозрівання та збирання культури з високим рівнем вологості зерна. Саме у цих складних умовах виділяються найкращі, універсальні генотипи.

Ми приведемо кілька прикладів з виробничих дослідів за ці роки, зроблені у різних ґрунтово-кліматичних зонах та погодних умов.

Один з прикладів ФГ «Махач» Решетилівський район Полтавської області, який спочатку скептично віднісся щодо гібриду Меган, аргументуючи можливим низьким рівнем вологовіддачі кремнисто-зубовидного типу та низькою стійкістю до хвороб. Саме для спростування або підтвердження цього твердження сівбу провели на полі розташованому у низині. На цьому полі кукурудза вирощується беззмінно протягом трьох.

Система живлення культури на дослідному полі доволі екстремальна – з перебігом на азотне, інші елементи додавалися тільки через листове підживлення. Під основну обробку добрива не вносили, тільки під час сівби 90 кг/га карбаміду. Сівбу проводили 25 квітня 2020 сівалкою СУПН-6А на глибину 6-7 см рекомендованою нормою 70 тис/га при оптимальній температурі повітря і ґрунту.

У досліді приймали участь чотири гібриди з ФАО від 250 до 320. Сіяли два гібриди від компанії Євросем Меган (ФАО 250) і Орілскай (ФАО 320) та два від компанії Піонер П8812 (ФАО 290) та ПР39Б76 (ФАО 280). Достатня кількість вологи у ґрунті та оптимальна температура сприяли отриманню дружних сходів. Але різке зниження температури після випадіння значної кількості опадів у фазі 2-3 листочків спричинило стрес у рослин, зупинення розвитку, а листя рослин набули фіолетового кольору. І саме зараз виявили ступінь холодостійкості дослідних гібридів. Для покращення умов живлення рослин і виходу з стресу провели некореневу обробку сумішшю 5 кг/га карбаміду + 3 кг/га сульфат магнію + 1 кг/га WS NPK 20-20-20+TE, а також зробили мілку міжрядну обробку для порушення ґрунтової кірки. Найпершим, практично наступного дня, від стресу відійшов гібрид Меган.

Звичайно на полі з’явилися бур’яни проти яких використаний гербіцид Мастер ПАУЕР нормою 1,5 л/га у фазу 5-6 листочків кукурудзи. Через 7 діб проведена друга міжрядна обробка і внесення некореневого підживлення  сумішшю 5 кг/га карбаміду + 3 кг/га сульфат магнію + 1 кг/га WS NPK 20-20-20+TE.

Достатньо сприятлива погода першої половини вегетації кукурудзи поступилася екстремальним. З кінця червня настала спекотна погода без опадів. Кукурудза походить з тропіків, тому відмінно почувається у діапазоні 25-35оС, звісно вона може нетривалий час витримати й більші температури, але кожний генотип з різними наслідками переживає цей стрес, в будь-якому разі впливає на продуктивність. Рослини кукурудзи борячись із спекою та посухою скручують листя, а при тривалому впливу стресу, листя жовтіють і висихають, починаючи з нижніх ярусів. У цьому випадку практично всі гібриди, слідкуючи традиції поскручували і згодом почали скидати листя нижнього ярусу. А гібрид Меган пішов проти принципу – листя скрутилися і піднялися до гори, рослини стали схожі на стовпчики. При цьому листя нижнього ярусу не жовтіли, також стояло зеленим. Навіть у нічний час рослини гібриду Меган не опускали листя. Це призвело до занепокоєння фермера та посмішок з боку сусідів, мов росте не кукурудза, а стовпчики, які потім використовувати тільки на дрова.

Для підтримки рослин у критичній фазі та додаткового живлення, виповнена третє некореневе підживлення баковою сумішшю 5 кг/га сульфат магнію + 3 кг/га карбаміду + 1 кг/га WS NPK 20-20-20+TE.

Гібрид Меган продовжував знаходитись у такому вигляді до фази цвітіння. Ріст і розвиток проходив за своїм біологічним графіком, листя хоча було постійно скрученим у гору, але мали темно-зелене забарвлення на всій рослині. Раптово, під час цвітіння листя гібриду Меган розпрямилися і в такому стані залишились до збирання, причому нижній ярус рослини так й не скидали. Для кукурудзи комбінація високої температури і низької вологості повітря вкрай несприятлива для процесу запилення. Дуже часто при настанні таких умов під час цвітіння стовпчики качана швидко висихають і стають несприйнятливими до проростання пилку, тому в екстремально суху погоду зав’язується дуже мало насіння. Гібрид Меган зацвів на 2-7 дні раніше за конкурентів, що позитивно впливає на процес запліднення у більш комфортних умовах.

22 жовтня почали молотити кукурудзу на цьому полі. Здивуванню фермера та його сусідів не було межі коли гібрид Меган з найменшим ФАО серед всіх що вирощували на цьому полі, надав найбільший урожай у 10,2 т/га, тоді як його конкуренти від 6,5 до 8,5 т/га. І вологість зерна не підвела, при збиранні у всіх гібридів коливалася у межах від 13 до 14,5%.

Меган у складному за погодними умовами 2020 році сформував повноцінні, повністю запилені качани довжиною 21-22 см із 14-16 рядами насіння, а на 10-12% рослин сформувався й другий повноцінний качан.

На сусідньому полі на косогорах гібрид Меган висіяли сумісно із Фортаго (ФАО 260). При жорсткій посусі Меган більш ніж у двічі випередив конкурента із урожайністю 4,8 т/га, тоді як інший гібрид дав всього лише 2,2 т/га.

Слід зазначити, що вирощуючи гібрид Меган на полі із багаторічним вирощуванням кукурудзи, де певним чином накопичуються збудники хвороб та шкідники, існує велике навантаження на рослини. Однією з найбільш небезпечних та шкодочинних хвороб кукурудзи – сажки не було виявлено, що говорить про високу толерантність генотипу до хвороб.

У тому ж 2020 році у Краснокутському районі Харківський області в не менш екстремальних умовах на великій виробничій площі по попереднику кукурудза виростили гібрид Меган з урожайністю 9,3 т/га. В більш північному регіоні України Лохвицькому районі Полтавської області отримали 8,0 т/га на піщаних ґрунтах з живленням 150 кг/га (10:25:20).

Не меншим здивуванням у нинішньому 2021 році було на Хмельниччині у корпорації Епіцентр АГРО, де серед 29 гібридів середньоранньої групи «маститих» фірм при інтенсивній технології вирощування гібрид Меган зайняв одну з лідируючих позицій не тільки за урожаєм у 15,09 т/га, а й найменшою вологістю зерна під час збирання – 21,4%. Це підтверджує факт універсальності гібрида Меган щодо технологій вирощування.

Цей результат у 2021 році є не поодиноким – географія отриманих рекордів зашкалює. У Подільському районі Одеської області отримали понад 15,0 т/га, у Новоукраїнському районі Кіровоградської області – 10,0 т/га, Вільшанському районі Кіровоградської області – 9,8 т/га де вирощували кукурудзу ро кукурудзі за ощадливими технологіями. Не менш вражаючими є результати у Крижопільському районі Вінницької області 9,5 т/га по сої вносячи тільки 250 кг/га карбаміду, у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області по картоплі – 9,0 т/га, Кам’янському районі Дніпропетровської області по кукурудзі – 8,5 т/га на фоні 150 кг/га (10:25:20).

Отже гібрид кукурудзи Меган від компанії «Євросем» практично є універсальним гібридом, який у сприятливих умовах сформує урожай не менший за кращих, але з найменшою вологістю зерна при збиранні. І у складних умовах, або при екстенсивній технології він також не підведе.

Сійте перевірені гібриди – отримуйте максимальний прибуток.